wtorek, 6 sierpnia 2013

Szpilki na Giewoncie, jeansy na siłowni...

Będąc ostatnio w Tatrach spotkałam sporo osób, które z powodu panującej temperatury miały na stopach japonki lub innego rodzaju klapki. Niby nic strasznego - pod warunkiem, że idziemy asfaltem do Morskiego Oka - niestety tak nie było. Osoby te spotykałam na szlakach, a których niejednokrotnie widziałam turystów w porządnych butach, którzy i tak musieli podpierać się rękami, ponieważ "stopnie" były za wysokie. Czara goryczy przelała się, gdy Chodząca Głupota zatarasowała szlak w taki sposób, że nie można było jej wyprzedzić i przez pół godziny zebrało się za nią ponad 20 osób. Tak sobie pomyślałam, że niektórzy naprawdę nie powinni opuszczać przyjemnego hotelu.

Jednak zastanawiając się nad tym dłużej doszłam do wniosku, że może jednak nie był to aż taki przejaw głupoty, ale po prostu niewiedzy. Niewiedzy na co najmniej dwóch płaszczyznach:
  • po pierwsze, można założyć, że owa Pani tak naprawdę nie wiedziała z czym przyjdzie się zmierzyć, przecież szła do doliny (a że Dolina 5 Stawów leży wyżej niż szczyty w Beskidach - bo cóż),
  • po drugie - najprawdopodobniej nie zdawała sobie sprawy z tego jak ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale i zdrowia jest odpowiednie ubranie podczas uprawiania sportu (bo wędrówki po górach to tez rodzaj sportu).
Wszystko to zainspirowało mnie do napisania tego posta.

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdać sprawę z  tego, że odpowiedni strój, a przede wszystkim obuwie ma znaczny wpływ na naszą wydajność, poprawność wykonywanych ćwiczeń i przede wszystkim zdrowie. Myślę, że większość sportów ma podobne "standardy" jeśli chodzi o ubrania, więc ich wybór nie powinien być dużym problemem. Jeśli chodzi o obuwie - tutaj jest już nieco więcej zachodu, więc mimo tego, że od butów zaczęłam, nie o nich będę dziś pisać ;)

Trochę namieszałam, ale chciałam po prostu przedstawić kilka wskazówek, które pomogą w zakupie dobrej odzieży sportowej. 

1. Unikajmy dużych rozmiarów i luźnych ubrań.
Oczywiście, że łatwiej się schować za ogromnym T-Shirtem, ale podczas uprawiania sportu powinniśmy się skupić na poprawności wykonywanych ćwiczeń (fitness, siłownia) lub naszym otoczeniu (biegi, rower), a nie na poprawianiu ubrania, które ciągle wchodzi nam w drogę. Ponadto przylegające ubrania poprawiają wentylację - nie wiem czy był ktoś z was kiedyś w namiocie w upalny dzień - tak właśnie czuje się wasze ciało w za dużych ciuchach. 

2. Nie dla bawełny
Brzmi to strasznie, ale bawełna jako naturalny materiał świetnie nadaje się na codzienne ubrania, ale już niekoniecznie jako materiał na ubrania sportowe, ma ona bowiem tendencję do zatrzymywania wilgoci. Nowoczesne tkaniny syntetyczne utrzymują wilgoć z dala od naszego ciała, dzięki czemu możemy zapewnić mu odpowiednią wentylację. Z jednej strony pocąc się wiemy, że wykonujemy kawał dobrej roboty, z drugiej - nikt z nas nie chce jeszcze godzinę po treningu wykręcać koszulki. 

3. Temperatura
Utrzymywanie ciała w normalnej temperaturze podczas uprawiania sportu jest niezwykle ważne. Dlatego też powinniśmy sięgać po lekkie, oddychające tkaniny. Jeśli natomiast uprawiamy sporty powinniśmy również pamiętać o tym, żeby ubrania dobierać tak, by ciało zachowywało swoje naturalne ciepło oddając jednocześnie wodę na zewnątrz. 

W ostatnim czasie uprawianie sportu stało się po prostu modne, co oznacz, że rozwinęły się również sklepy sportowe. Odwiedzając Decathlon możemy odnaleźć całe działy skierowane dla ludzi uprawiających konkretny sport. Pomimo powyższych (raczej uniwersalnych wskazówek) każdy rodzaj aktywności będzie wyróżniał się swoimi standardami. Stroje zaprojektowane pod konkretne dyscypliny sportu na pewno przyczynią się do zwiększenia wydajności i idealnie wręcz spełnią stawiane przed nimi wymagania. W specjalistycznych sklepach sportowych zawsze znajdziemy ludzi, którzy znają się na swojej pracy i pomogą nam w wyborze odpowiedniego stroju, skrojonego nie tylko na nas ale i naszą kieszeń.

Ponadto nie możemy zapominać o jeszcze jednej ważnej rzeczy - rodzaj ubrania to kwestia osobistych preferencji i poziomu komfortu. Nie jesteśmy zmuszeni do zakupu ubrania z najnowszej kolekcji topowej firmy za kilkaset złotych. Supermarkety sportowe oferują bowiem całkiem przyzwoite ubrania sportowe w znacznie niższych cenach. A co warto zauważyć - również dyskonty (Biedronka i Lidl) oferują niezłe ubrania sportowe za niewielki pieniądze - trzeba tylko chwile poszukać.

Reasumując - gdyby część osób zastanowiło się nad tym jak naprawdę będzie wyglądał ich dzień, być może nie musiałabym oglądać takich widoków na szlaku: 

1 komentarz:

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!