środa, 21 sierpnia 2013

O typach treningu

W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć i jaki jest nasz cel, możemy wyróżnić następujące typy treningów:
 1. Wytrzymałościowy
 2. Siłowy
 3. Na masę 
 4. Obwodowy 
 5. Zdrowotny 

Chciałem je krótko scharakteryzować, żeby każdy mógł świadomie wybrać ten trening, który będzie dla niego i jego predyspozycji najlepszy.

1. Trening wytrzymałościowy
Jak sama nazwa wskazuje jego celem jest poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że trening taki możemy podzielić na 2 kategorie - trening beztlenowy (bardzo ciężki, realizowany w celu maksymalizacji wydolności wyścigowej oraz zdolności przyswajania tlenu) oraz trening aerobowy (służący poprawie wydolności tlenowej i tolerancji wysiłku). W zależności od tego, który cale jest bardziej istotny - inny będzie również sposób ćwiczenia. Trening beztlenowy charakteryzuje się bardzo wysoką intensywnością, trening tlenowy - to umiarkowana intensywność, ale długi czas trwania (60-90 minut). Trening tlenowy ma jeszcze jedna bardzo ważną funkcję - jest treningiem wyszczuplającym. Celem treningu, który możemy zaplanować tak, by odpoczynek nie przekraczał 30 sekund, a powtórzeń w serii było 16 lub więcej, jest wyszczuplenie ciała, spalenie wolnych kwasów tłuszczowych oraz zmniejszenie poziomu złego cholesterolu.


2. Trening siłowy
Trening dla osób, które po prostu chcą zwiększyć siłę. Celem treningu jest poprawa zdolności mięśni do pokonania oporu. W treningach siłowych wykorzystuje się różnego rodzaju obciążenia (hantle, sztangi przyrządy, ale również gumy). Ponadto trenując siłę wykorzystujemy ciężar własnego ciała. Mięśnie zwiększając swoją siłę rosną, ale - tu informacja dla Pań - nie oznacza to od razu, że będziecie wyglądać jak "koks". Tak naprawdę osiągnięcie efektu, który prezentowany jest na zawodach fitness jest bardzo trudny i czasochłonny, a dla niektórych wręcz niemożliwy. Dlatego - drogie Panie - nie powinnyście unikać treningu siłowego. Jeśli trening będzie wykonywany prawidłowo (np. pod okiem specjalisty na siłowni) zyska na tym cała sylwetka. Trening siłowy poprawia jędrność i gęstość mięśni oraz wytrzymałość kości. Pomaga również w walce ze zbędną tkanką tłuszczową, bowiem im więcej tkanki mięśniowej, tym szybciej organizm spala tłuszcz.


3. Trening na zwiększenie masy
Czyli to co mężczyźni lubią najbardziej. W treningu siłowym wykorzystujemy maksymalne obciążenie. Ćwiczenia wykonujemy w seriach po 8 - 12 powtórzeń, po czym robimy przerwę (maksymalnie 2 minuty). Typy ćwiczeń: ćwiczenia ze sztangą oraz ciężarkami, przysiady, wyciskanie, ciągi, rwania. Ponieważ temat jest mi szczególnie bliski - poświęcę na niego osobny artykuł, nie chciałbym tutaj potraktować go po macoszemu.


4. Trening obwodowy
To doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki. Polecany osobom, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia. Dzięki treningowi obwodowemu rzeźbimy ciało oraz zwiększamy jego wytrzymałość, ponieważ jest to forma aktywności fizycznej, podczas której wykonujemy ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe. Wzmacniamy mięśnie, ścięgna i stawy. Trenerzy polecają tę formę aktywności przede wszystkim kobietom. Ta forma aktywności może być traktowana jako trening wytrzymałościowy lub siłowy. Trening obwodowy jest również polecany w przypadku osób, które wracają do ćwiczeń po dłuższej przerwie.

5. Trening zdrowotny
Przeznaczony dla wszystkich, którzy nie mogą trenować intensywnie (dla kobiet w ciąży, dla osób starszych). Charakteryzuje się raczej niską lub średnią intensywnością. jego celem jest ogólne "rozruszanie organizmu". Dzięki temu podnosi się poziom endorfin, obniża "zły cholesterol", organizm się usprawnia, co korzystnie wpływa na stawy oraz układ oddechowy i krwionośny. W treningu wykorzystywane są elementy gimnastyki, ćwiczeń rozciągających oraz ćwiczenia aerobowe. 


Mam nadzieję, że tym akcentem udało mi się wnieść mój mały wkład w tworzenie tego bloga, bo Ż. mi zarzuca, że całkiem odpuściłem.

Powodzenia!
M.

4 komentarze:

 1. Trening wytrzymałościowy co 2 dzień; trening siłowy tez co 2 dzień i czuję,że żyję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nadal zaściankowo myślę, że po treningu siłowym będę wyglądać tak: http://images44.fotosik.pl/306/0c837e592ed689a9.jpg

   Usuń
  2. Bez przesady. Do uzyskania takie figury kulturystycznej potrzeba wielu lat treningu.

   Usuń
  3. Tak, ale wiele osób myśli, że chodząc raz w tygodniu na siłownie - tak własnie będzie wyglądać ;)
   Ja już do nich nie należę!

   Usuń

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!