niedziela, 1 września 2013

Po treningu - rozciąganie

Przed treningiem mamy rozgrzewkę, a co na koniec?  A na końcu powinniśmy się rozciągnąć, aby "uspokoić" nasz organizm.  Podobnie jak rozgrzewka - również ćwiczenia rozciągające powinny być stałym elementem naszego treningu. Co więcej - od czasu do czasu mogą nam zastąpić nawet trening właściwy. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających pomoże nam utrzymać prawidłową postawę ciała, zwiększyć zakres ruchu stawów oraz pozwoli zniwelować ryzyko urazów.


Metody rozciągania - mamy dwie podstawowe metody rozciągania:

Metodę statyczną - stosowana najczęściej, głównie z uwagi na fakt, że jest bezpieczniejsza i bardziej efektywna. Polega na naciąganiu grupy mięśni do odpowiedniej pozycji, a następnie jej utrzymaniu przez 10-60 sekund. Granicą rozciągania powinno być lekkie „ciągnięcie” mięśni, ale nie ból.

Metodę dynamiczną – wykorzystuje się tutaj kontrolowane wymachy w celu osiągnięcie maksymalnego zasięgu ruchów np. wymachy rąk, nóg.

W obu metodach należy pamiętać o oddychaniu - powinno ono być dopasowane do rytmu ćwiczeń. Pamiętajmy: nigdy nie należy wstrzymywać oddechu!!!

Ponadto podczas rozciągania powinniśmy pamiętać o :
  • Rozgrzewka - rozciąganie zawsze powinno być poprzedzone dobrą rozgrzewką, 
  • Bez pośpiechu - ćwiczenia rozciągające wykonujemy powoli tak, by były one dla nas relaksujące i odprężające,
  • Skupienie - podczas ćwiczeń skupiamy się na wybranej grupie mięśniowej, świadomość ćwiczeń zwiększa prawidłowość ich wykonywania oraz ich skuteczność,
  • Systematyczność - jedna z największych sprzymierzeńców ćwiczeń rozciągających,
  • Symetryczność - wszystkie ćwiczenia należy wykonywać symetrycznie, dla prawej i lewej strony ciała, żebyśmy nie skończyli jacyś tacy krzywi ;)

Zapraszam więc do rozciągania - niech niedziela będzie naszym dnie relaksu ze stretchingiem.

Powodzenia!

1 komentarz:

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!