poniedziałek, 2 września 2013

Trening cardio

M. pisał ostatnio o typach treningów, ja chciałabym nieco szerzej napisać o treningu cardio.

Trening cardio, czyli trening wytrzymałościowy lub tlenowy, jest polecany dla osób odchudzających się.  To świetny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej, dotlenienie organizmu oraz zwiększenie wydajności pracy serca i płuc. Ponadto może być stosowany praktycznie przez wszystkich, bez względu na poziom wydolności fizycznej. 


Czemu trening cardio spala zbędną tkankę tłuszczową i pozwala zwiększyć wytrzymałość? Ponieważ najogólniej mówiąc taki trening trwa stosunkowo długo, przy zachowaniu umiarkowanej intensywności. W ten sposób nasze serce zmuszane jest do większej pracy, ponieważ konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu (tlen transportowany jest przez krew). Stąd też  efekty w postaci zdolność do wydajniejszej pracy.
M. pisał też o treningu beztlenowym. Gdy nasz  trening staje się bardzo intensywny nasz organizm nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu w tlen - wtedy  konieczne staje się włączenie procesów beztlenowych. Niemniej należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa spalana jest w procesach tlenowych, co oznacza, że jeśli chcemy się jej pozbyć - powinniśmy ćwiczyć z umiarkowaną intensywnością (65 - 85 % tętna maksymalnego). Aby trening cardio przyniósł oczekiwane efekty powinien być wykonywany minimum trzy razy w tygodniu. Możemy zacząć np. od 30 minut treningu, ale z czasem powinniśmy go wydłużać.


Warto też zauważyć, że jesli nasze serce pompuje więcej krwi do organizmu skuteczniej go dotlenia, a tym samym możemy spalić więcej tkanki tłuszczowej. Dlatego też powinniśmy dbać o nasze serce i "trenować je".

Jak ćwiczyć?
Pływać, biegać, jeździć na rowerze lub trenować na siłowni na maszynach cardio.

Podsumowując:
To co motywujące: jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy - powinniśmy ćwiczyć z umiarkowaną intensywnością. To co mniej motywuje - na trening powinniśmy poświęcać więcej czasu od 60 - 90 minut.


Prz okazji chciałam uzupełnić informację o tętnie maksymalnym. Pisałam już jakie tętno powinniśmy utrzymywać, aby spalać tkankę tłuszczową, a co jeśli jest ono wyższe lub niższe?
  • 50 - 65 % tętna maksymalnego - trening o niskiej intensywności, pomaga zachować zdrowie,
  • 85 - 90 % - trening o wysokiej intensywności, włączają się beztlenowe reakcje pozyskiwania energii,
  • 90 - 100% - intensywność treningu bardzo wysoka, możliwe przez bardzo krótki czas.
Powodzenia!

2 komentarze:

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!