środa, 11 września 2013

Jak podkręcić metabolizm

Aby osiągnąć szczupła sylwetkę najchętniej sięgamy po różnego rodzaju diety cud, ale jak już pisaliśmy - takie podejście zazwyczaj kończy się obniżeniem metabolizmu i zmniejszeniem tego co powinno być dla nas najważniejsze czyli masy mięśniowej. Dlaczego najważniejsze? Bo mięśnie odpowiadają za spalanie tłuszczu.


Oczywiście dobrze dobrana dieta na pewno nie zaszkodzi, ale przebierając w morzu możliwości bardzo ciężko wybrać ta odpowiednią dla nas bez wizyty u dietetyka. Ponadto jeśli już zdecydujemy się zasięgnąć fachowej opinii usłyszymy, że dieta owszem, ale bez ćwiczeń nie będzie ona efektywna. W najlepszym wypadku skończy się jak u osób z programu Puszyści kontra szczupli - ciągłym osłabieniem i brakiem energii. 


Stosując dietę bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej doprowadzamy do sytuacji w której:
  • mamy bardzo obniżony metabolizm,
  • nasza masa mięśniowa zostaje zredukowana.
Wynika to z faktu, że podczas odchudzania w pierwszej kolejności tracimy wodę i tkankę mięśniową. Nasz organizm myśląc, że jest w niebezpieczeństwie pozbywa się tego, co może zwiększyć zużycie energii (mięśni), a gromadzi zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też tak powszechny jest efekt jo-jo - ponieważ osiągnęliśmy wymarzoną wagę - przestajemy być na diecie. Kiedy zaczynamy dostarczać naszemu organizmowi większą ilość jedzenia, nasze ciało pamiętając o niedawnych brakach - zaczyna wszystko odkładać, odbudowując w ten sposób tłuszczyk, który w końcu udało nam się spalić. Masa mięśniowa nadal pozostaje zredukowana, ponieważ nie odbudujemy jej bez ćwiczeń.


Widać już, że zamykamy się w błędnym kole. Jak więc podkręcić metabolizm zamiast go zmniejszać? Najskuteczniejszym sposobem będzie rozbudowanie i wzmocnienie tkanki mięśniowej. Rozwinięte mięśnie pomagają zredukować niechcianą tkankę tłuszczową. Dzieje się tak, ponieważ rozrastające się mięśnie zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię. Dlatego też jeśli podczas naszego odchudzania mięśnie są redukowane - spada nasz metabolizm. Mięśnie powinniśmy więc traktować jako inwestycję, swego rodzaju spalarnie tłuszczu. Mając zbudowaną tkankę mięśniową - zwiększamy nasz metabolizm, a ponieważ mięśnie potrzebują "pożywienia" cały czas, więc tłuszczy spalamy nawet poza siłownią. No i oczywiście - stałe ćwiczenie pozwala nam na zachowanie efektów diety, którą wprowadziliśmy do naszego codziennego życia.

I jeszcze jedna motywacja dla wszystkich, którym nie chce się zacząć - z ćwiczeniami tak jest (przynajmniej większość osób tak ma), że zacząć jest trudno, no bo co ludzie powiedzą - taka gruba i na fitness przyszła... Ale jeśli już zaczniemy i przetrwamy ten pierwszy okres - to nas to wciągnie i będzie nam sprawiać radość i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Powodzenia!

1 komentarz:

  1. Bardzo konkretnie i rzeczowo napisane, zgadzam się w 100% :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!