wtorek, 24 września 2013

Dyniowe leczo

Jako, że od kilku dni mamy jesień, więc u nas w kuchni też powoli jesień zaczyna gościć. Dlatego też głównym składnikiem naszego leczo będzie dynia... a właściwie dwie dynie
  • dynia hokkaido,
  • dynia zwyczajna.

Skąd taki wybór?

Dynia jest bardzo wartościowa - ma dużo cennych witamin: betakarotenu (prowitaminy A), witaminy C, witamin z grupy B, czyli B1, B2, B6, PP oraz minerałów: fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Zawiera pektyny, które usuwają z organizmu związki toksyczne i regulują pracę jelit oraz kwas foliowy. Ponadto dynia hokkaido ma jadalną skórkę, która mięknie podczas gotowania.

Leczo z założenia niestety fit nie jest, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je tak przyrządzić.

Składniki
  • wołowina: 250 g
  • dynia: około 1 kg (waga się zmniejszy po usunięciu pestek i skóry)
  • papryka: 1 czerwona, 1 zielona
  • cebula: 1 szt.
  • pieprz, kurkuma, papryka słodka, gałka muszkatołowa, sól
  • oliwa: łyżka
Przygotowanie

Wołowinę kroimy w kostkę i wrzucamy do rondla z rozgrzaną oliwą. Podsmażamy. W tym samym czasie kroimy dynię w grubą kostkę. Pamiętajmy aby obrać ją ze skóry (w przypadku dyni hokkaido możemy kroić razem ze skórą, ponieważ zmięknie ona podczas duszenia) i wydrążyć pestki. Dynię wrzucamy do podsmażonej wołowiny i dolewamy wodę. Dusimy pod przykryciem od czasu do czasu mieszając.

Paprykę oraz cebulę kroimy w kostkę i dorzucamy do dyni. Całość dusimy aż dynia będzie miękka. Plusem wykorzystania dyni hokkaido jest to, że dzięki skórce nie rozpadnie się ona całkowicie.

Leczo możemy jeść samo, z ciemnym pieczywem albo dowolnym dodatkiem. Niestety zapomniałam zrobić zdjęcia gotowego leczo, mam jednak jedną z propozycji podania: z kiełkami na patelnię.


Powinnam może wyjaśnić dlaczego wybrałam wołowinę. Wołowina należy do jednych z najbardziej  wartościowych mięs, a przy tym jest średnio kalorycznym (oczywiście zależy to od tego jak dużo tłuszczu jest zawarte w kawałku, który wybierzemy, dlatego w sklepie sięgajmy po czerwone kawałki bez przerostów tłuszczu). Wołowina zawiera znaczne ilości białka cechującego się wysoką przyswajalnością, ze względu na bliski optymalnemu zestaw aminokwasów egzogennych (przyswajamy od 70 do 100% białka z wołowiny). Ponadto mięso to sporo składników mineralnych, głównie fosforu i żelaza. Mięso wołowe stanowi także główne źródło zapotrzebowania człowieka na witaminę B12, nie występującą w produktach roślinnych oraz witaminy B1 i B6. 

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!