wtorek, 29 stycznia 2013

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ruszamy z nowym cyklem... Ok kilku tygodni regularnie uczęszczam na za zajęcia fitness, głównie BPU i tak sobie pomyślałam, że może warto zebrać tu wiedzę przekazywana na zajęciach. Zajęcia BPU składają się z 4 faz:
  • rozgrzewki,
  • ćwiczeń na stojąco,
  • ćwiczeń na matach,
  • wyciszenia - zakończenie ćwiczeń.
Doszłam do wniosku, że ćwiczenia na matach można również bez problemu wykonywać w domu. Dlatego też w kilku postach postaram się opisać najciekawsze ćwiczenia. Na pierwszy rzut idzie B - czyli ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Brzuszki
Nie można mówić o ćwiczeniach na mięśnie brzucha i pominąć najbardziej podstawowe ćwiczenie. Podczas wykonywania brzuszków angażowane są głównie mięśnie proste brzucha, ale pośrednio również mięśnie skośne.

Kładziemy się na macie, zginamy nogi w kolanach i układamy stopy na szerokość bioder płasko do podłogi. Ręce układamy za głową wzdłuż ciała, bądź na piersi. Pamiętajmy! jeśli układamy ręce za głową - nie ciągniemy za kark - ręce powinny być luźno ułożone po bokach głowy, a łokcie maksymalnie skierowane na boki.
Najpierw napinamy mięśnie brzucha, a następnie powoli unosimy głowę i tułów, jednocześnie wydychając powietrze. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien przylegać do ziemi! Wytrzymujemy przez moment w takiej pozycji. Następnie powoli opuszczamy głowę wraz z wdechem, pamiętając o tym, że nie powinniśmy kłaść głowy z powrotem na podłogę, ale zatrzymać kilka centymetrów nad ziemią.
Ćwiczenie wykonujemy cały czas kontrolując ciało, bez gwałtownych ruchów. Powtarzamy 32 razy.

Brzuszki skośne
Podczas ćwiczenia angażowane są głównie mięśnie skośne brzucha.

Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu, ręce układamy za głową. Z tej pozycji spinamy mięśnie brzucha z jednoczesnym skrętem tułowia w prawo i uniesieniem zgiętych nóg. W szczytowym momencie staramy się jak najbardziej napiąć mięśnie i powoli wracamy do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenie powtarzamy 16 razy, i to samo robimy skręcając tułów w lewo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!