piątek, 17 stycznia 2014

Jaki rower treningowy wybrać?

Na siłowni mamy dostępne różne rodzaje rowerów, ale rower rowerowi ni równy. Najprościej podzielić je na 2 typy:
 • rower stacjonarny poziomy
 • rower stacjonarny pionowy 
Rowery te realizują różne cele treningowe, zatem powinniśmy wybierać je świadomie, w zależności o tego jaki efekt chcemy osiągnąć.

Pedałowanie do przodu


Rower stacjonarny poziomy to  taki rower, w którym pedałujemy do przodu siedząc w pozycji wyprostowanej (na sporym siedzisku). Rower ten wymusza bardziej intensywną prace mięśni pośladkowych. Pozwala siedzieć w pozycji bardziej wyprostowanej, dzięki czemu nie są obciążane mięśnie karku.

Taki rower powinniśmy wybierać jeśli szczególnie zależy nam na ujędrnieniu pośladków. Ponadto jest on wskazany dla osób mających problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa.

Pedałowanie w dół


Rower stacjonarny pionowy to taki, na którym pedałuje się w dół (mniej więcej odpowiada on klasycznemu rowerowi). Dzięki takiemu ułożeniu ciała, gdy nogi znajdują się zdecydowanie poniżej serca - łatwiej dociera do nich krew. W ten sposób mięśnie nóg są lepiej zaopatrywane w tlen, a co za tym idzie wolniej się męczą i pracują efektywniej.

Na ten rower powinniśmy siadać jeśli chcemy popracować nad kondycją.

Od siebie dodam, że na siłowni korzystam z tego pierwszego, nad kondycją pracuje na orbitreku i bieżni, a tutaj przede wszystkim zależy mi ja jędrnych udach i pośladkach.

4 komentarze:

 1. Przydatna informacja. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również wolę pierwszy typ. Ale dla mnie to po prostu mniejsze zło, bo generalnie nie przepadam za rowerkami. Chyba że zabierałabym poduszkę pod siedzenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Są też całkiem wygodne rowerki. Zobacz ten http://www.e-insportline.pl/8975/rower-treningowy-poziomy-insportline-incondi-r60i

  OdpowiedzUsuń
 4. Poziomy i pionowy... A co z rozróżnieniem na magnetyczne, mechaniczne, elektromagnetyczne i inne? To też przydałoby się ująć... Ja dla siostrzeńca (pasjonata sportu) na imieniny chcę kupić, ale nie wiem, który z tych typów jest najlepszy. Upatrzyłem sobie nawet sklep: http://fitbay.pl/57-rowery-treningowe (nie ukrywam, że w sporej mierze przez wzgląd na cenę) i byłbym bardzo wdzięczny za radę w tym zakresie...

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy, że tutaj jesteś.
Zostaw komentarz - to bardzo motywuje do dalszej pracy!